różnicówka na domek jako główna

Kontakt « SZNWiM w Olsztynie

Temat: Modernizacja instalacji w domku.
Witam.
Jestem tu nowy ale mam trochę praktyki w elektryce.
Teraz moje pytanie robię remont piętra domku dwa pokoje kuchnia łazienka i przedpokój prawie 50 m2 do rozdzielni doprowadziłem już wszystkie kable z obwodów i mam tak:
na każdy pokój po dwa obwody gniazda + oświetlenie
kuchnia jeden obwód na lodówkę i jeden na resztę gniazdek + obwód oświetlenia
łazienka jedno gniazdo na pralkę + jeden obwód na resztę gniazd + oświetlenie
korytarz dwa obwody gniazda + oświetlenie.
Razem wychodzi dwanaście obwodów czyli 12 kabli wchodzi do rozdzielni 2x12 modułów.
Przyłącze główne domu jest nowe i ma różnicówkę 3 fazową na cały dom.
z głównej rozdzielni mam wyciągnięty przewód 3x4mm2 do swojej pod rozdzielni.
żeby było ok.
Teraz chce założyć sobie dwie różnicówki osobno na światło i osobno na resztę.

Pytanie moje jest takie znajomy elektryk dał mi dwa wyłączniki róznicowonadprądowe firmy GE o wartości C16 a symbol to DM60 30mA mówi że mogę takie założyć sobie do swojej rozdzielni.

Jako ze trochę kumam z elektryki to te C16 trochę mi nie pasuje dlatego też proszę bardzo o wypowiedz doświadczonych kolegów.
Proszę też o poważne odpowiedzi.

Dzięki i czekam na odpowiedź.

Tu na forum zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Używa się też liter ś, ć, ó, ą, ę i podobnych. Proszę jeszcze dzisiaj poprawić. Pkt 15 regulaminu forum. [retrofood]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1630411.htmlTemat: Remont domku - dodanie grzejników elektrycznych
Planuję remont domu - takiej chałupy na wsi, gdzie wcześniej były piece kaflowe. Jako że dom będzie używany główne latem i sporadycznie zimą (w sumie może dwa-trzy miesiące w roku) myślę o założeniu grzejników elektrycznych - wiem że droga eksploatacja - ale inne warianty mają większe wady (jak dla mnie).
Nie mam praktyki co do podłączania grzejników w tablicy (będzie ich 9 szt. - 2x2kW i 7x1kW), ale wykombinowałem tak: różnicówka 40/0,03 AC oraz trzy nadprądowe C20. Pewnie nieco z nadmiarem...

Chciałbym poznać zdanie osoby, która ma doświadczenie praktyczne co sądzi o takim podłączeniu.

Dzięki z góry za odzew
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1504452.html


Temat: dobór zabezpieczeń przy mocy przyłaczeniowej 11 kW
Witam
W warunkach przyłączeniowych z energii otrzymałem 11 kW mocy ( zabezpieczenie przedlicznikowe/ główne 3x20A)....pierwsze pytanie czy ta moc będzie wystarczająca ( dom jednorodzinny ogrzewanie na gazie , bez podgrzewaczy przepływowych itp.?dalej jakiego rzędu ( wartości) zastosować pierwsze zabezpieczenie (wyłącznik nadprądowy w tablicy w domu klasy B czy C?dalej, jaka wartość głównej różnicówki czy 20 A 30mA klasa A czy AC ? jaka wartość róznicówki na gniazda w łazience , kotłowni i napięcia na zenątrz budynku ....brama wjazdowa.......z góry dziekuje i pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1452268.html


Temat: wymina głównego zabezpieczenia domu
Witam.
Mam dom jednorodzinny ze skrzynka oddaloną od domu o jakieś 25m. W skrzynce 25A B (10 lat). Problem mam taki, że jak przepala się żarówka to leci i bezpiecznik 6A w domu i bezpiecznik 25A w skrzynce. Różnicówka nawet nie drgnie. Dziś miałem dziwny objaw, żarówka walnęła i poleciały tylko dwie fazy na bezpieczniku trójfazowym w skrzynce. Wajcha nie opadła, ale dwóch faz nie było. Wyłączyłem, włączyłem i były wszystkie. Z tego wynika, że ten bezpiecznik już pada.

Pytanie tylko, czy warto dać 25A klasy C czy B?
Czasem włączam piłę, betoniarkę itp. jak to na wsi.
Z góry dzięki za pomoc
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1436288.html


Temat: Dwie różnicówki na jednym obwodzie
Ta instalacja jest skopana. Masz dwa wyjścia: to co sugerujesz, czyli podpięcie się przed twoją różnicówką, tyle że w miejsce B25 daj różnicówkę 3-fazową i drugie wyjście, zabrac tą różnicówkę główną i wstawić tam FR-a, zabezpieczyć nią tylko gniazdo trójfazowe, a na inne obwody wymagające tego kupić różnicówki 1-fazowe. Tzn. ze dwie na dom i dwie na kotłownię.
I nie dawać oświetlenia w zwykłych pomieszczeniach na różnicówki, bo w razie awarii sprzętu w nocy nawet światła w domu nie załączysz i będziesz czekał do wschodu słońca.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1349476.html


Temat: kolejność elementów zabezpieczenia w nowym domu
Witam serdecznie będę w najbliższym czasie wykonywał instalację w nowym domu u siostry, w projekcie domu ma również projekt instalacji lecz chciałbym go zmienić, czy tak można?
Dom będzie miał instalację 3fazową i mam pytanie dotyczące rozdzielnicy głównej do rozdzielnicy będzie dochodził przewód 5x6 i dalej myślę dać różnicówkę 25A 3fazową i potem rozdzielić na 3 obwody zabezpieczone 3 różnicówkami 20A
i jeden obwód rozdzielić na 2 obwody oświetleniowe zabezpieczone S B6A kolejny obwód gniazd łazienki, kuchni oraz kotłowni zabezpieczyć łazienkę S B16A, kuchnię na 2 obwody jeden zabezpieczony S B16A a drugi S B20A
oraz kotłownie S B 20A
i ostatni obwód na pozostałe gniazda w pokojach podzielic na np 3 obwody zabezpieczone S B16A Czy tak może być ? A jeżeli nie to proszę o kolejność zastosowania zabezpieczeń obwodów i czym najlepiej łączyć w puszkach ?
Myślałem też zainstalować ogranicznik przepięć klasy B+C Czy jest sens instalowania takiego drogiego urządzenia ? Liczę na pomoc oraz jeśli jest to możliwe o schemat .
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1356252.html


Temat: kolejność elementów zabezpieczenia w nowym domu
Po pierwsze - nie stosuje się w instalacjach domowych kaskadowego łączenia różnicówek ( chyba że ta pierwsza będzie selektywna, na większy prąd różnicowy niż te następne np 100mA a te następne 30mA.
Tylko ze ta pierwsza nie może zabezpieczać obwodów odbirczych a tylko instalację. Tak więc stosowanie jej jest w przypadku takiej instalacji zbędnym luksusem.
Jeżeli brałeś pod uwagę zespolone wyłączniki różnicow-prądowe z członem nadprądowym to niczego nie zmienia, po za tym że wybrałeś słabą selektywność stopniowania zabezpieczeń. W takich instalacjach bezpiecznie jest przyjąć :
Jeżeli przedlicznikowe są B25A ( typowe dla domku jednorodzinnego) to następne powinny być B16A i mniejsze.
Zabezpieczenia p/przepięciowe Zespolone B/C są jak najbardziej dzisiaj na miejscu, pod warunkiem że sa też w złączu A i że uziemienie do B/C jest doprowadzone odpowiednim przekrojem.( zaleca się 10mm ²) Przekrój jest zależny oczywiście od długości tego przewodu.
Pozdr.J.
ps
jeżeli nie masz obwodów 3-fazowych stosuj wr jednofazowe, i dla ew trójfazowego wydzielony obwód na trójfazowym WR. Jęzeli masz jeden główny, nadrzędny to przypadkowe jego wyzwolenie spowoduje kompletne ciemności .....
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1356252.html


Temat: ochronnik przepięciowy a skrzynka główna i punkt rozdziału
Witam. Po wyszukiwaniu postów zgubilem sie gdzie zamontowac ochronnik

Dom jednorodzinny, zasilanie napowietrzne 4 zylowe, 3 fazowe
skrzynka glowna z licznikami na zewnatrz budynku,
do licznikow wchodzi 4 zyly, do tej skrzynki doprowadzony jest tez uziom/bednarka (kabel zolty) i za licznikami widze wychodzi dalej juz 5 zyl do skrzynki wewnatrz budynku.

W skrzynce wewnatrz budynku (kilkanascie metrow dalej) jest najpierw rozdzial na N i PE (N podlaczony do zoltego) a pozniej roznicowka i bezpieczniki.

Domyslam sie ze najlepiej zamontowac ochronnik w skrzynce glownej na zewnatrz budynku za licznikami (tam jest dostep i jest najblizej uziomu)
czy lepiej w skrzynce wewnetrznej?
wtedy przed rozdzialem czy N i PE czy za?

Dodam ze elektryk - fachowiec... przy przebudowie sieci zupelnie zapomnial zabezpieczeniach m in o ochronniku
i uderzenie pioruna w jeden ze slupow uszkodzilo piec gazowy, wypalilo kilka sterujacych plytek obw drukowanych..

Zastanawiam mnie tylko ten punkt rozdzialu.
Podlaczajac 3 fazy i N na wejscia ochronnika w skrzynce zewn. a wyjscie do uziomu (PE), rozumiem ze w przypadku zadzialania ochronnika, przepiecie zostanie odprowadzone do ziemi, ale majac taki uklad polaczen, czesc napiecia rownolegle moze pojsc zoltym do wewnatrz budynku i przez punkt rozdzialu
dalej do N.
Czy to nie uszkodzi urzadzen?
pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1398783.html


Temat: przyłącze kablowe a podłączenie PEN i PE ?
Witam.
Mam problem i potrzebuję pomocy doświadczonych kolegów. Buduję dom jednorodzinny i wykonuję instalację elektryczną we własnym zakresie.
W warunkach przyłącza mam napisane, że mam wykonać przyłącze kablowe przewodem YAKXS 4X25 mm^2. Będzie on podłączony do zabiezpieczenia zalicznikowego 20A. TN.

Jak rozumiem przyłącze będzie zawierać L1, L2, L3 i PEN (N?). W Domu wykonuję instalację PE za pomocą uziomów wbijanych w ziemię (w odpowiedniej liczbie - pomiar) podłączonych do szyny PE w rozdzielnicy (w domu) przewodem 16 mm^2.

Czy powinienem moją instalację PE połączyć z PEN (z przyłącza) w rozdzielnicy głównej w domu?
(jeśli tak to rozumiem, że za zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym i przed różnicówką)

pozdrawiam,
Piotr
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1503148.html


Temat: Dodatkowa rozdzielnica w domku jednorodzinnym
Witam serdecznie,

jestem w trakcie remontu piętra w domku jednorodzinnym mojej matki. Instalację u góry stanowiły głównie przewody aluminiowe, które zostały już wywalone, a w ich miejsce nowe przewody Cu. Z piwnicy gdzie mam dostęp do rozdzielnicy głównej poprowadziłem przewód 5x4 na pierwsze piętro (około 15mb).
Pomieszczenia remontowane to pokój z aneksem kuchennym i o zabezpieczenie tego pomieszczenia mi chodzi. Obwody to:
- gniazda pokój
- gniazda kuchnia
- gniazdo lodówka + płyta ceramiczna 1f
- gniazdo pralka
- dodatkowe gniazdo 3f 5x2,5mm na wypadek wymiany płyty ceramicznej - na przyszłość
- oświetlenie pokój
- oświetlenie kuchnia

kupiłem rozdzielnicę na 12modułów, i chciałbym to jakoś rozsądnie pomieścić zgodnie z zasadami. Na aneks kuchenny chcę zastosować różnicówkę, ale nie jestem pewien czy na całość gniazd, czy też może w związku z planowaną za kilka lat wymianą płyty na 3f wstawić RCD trójfazowe, i wtedy zrezygnować z osobnych na gniazda?

Dodatkowo czym zabezpieczyć przewód przy podłączeniu w piwnicy w miejscu RG, oraz czy dodatkowo muszę zastosować jakiś wyłącznik trójfazowy w nowej rozdzielnicy czy też po prostu rozdzielić fazy na poszczególne odbiory?

Prosiłbym o pomoc i uwagi co do w/w instalacji.

pozdrawiam, Bartek.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1459886.html


Temat: Układ TN-C-S skąd wziąć przewód PE

Witam. Mam pewien problem. Otóż mieszkam w mieszkaniu gdzie jest instalacja TN-C. Do domu wchodzą cztery przewody ze słupa L1, L2, L3 oraz PEN. Teraz remontuje połowę domu i wymieniam instalację. Sprawa jest tego typu że chcę to zrobić w układzie TN-C-S i zastosować różnicówkę.

A więc tak. Główne zasilanie części remontowanej będzie przewodem L oraz PEN. Zamontowałem już skrzynkę i potrzebuję w niej przewodu PE. Poniżej załączam schemat jak chce połączyć kable w skrzynce i proszę o sprawdzenie tego. Wiem że szynę PE należy uziemić, ale brak jest możliwości tego wykonania, wiec pytam się was czy można tak zrobić i czy będzie to działać??


Pytanie pierwsze: mieszkasz w mieszkaniu, a 3 fazy dochodzi do domu. Czy to jest mieszkanie w bloku czy dom wolnostojący?
Pytanie drugie: Co z wlz? zmieniony czy stary? Jaki przekrój przewodów?
Pytanie trzecie: gdzie jest licznik i zabezpieczenie przedlicznikowe? Jakie to zabezpieczenie?
pytanie czwarte: dlaczego niemożliwe jest wykonanie uziomu?
Pytanie piate: jakie jeszcze instalacje są w lokalu? (gaz, wod.kan, co., z jakich rur?)
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1513909.html


Temat: Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym
Witam
szykuje mi się wymiana całkowita instalacji w domku jednorodzinnym, moc przyłączeniowa jaka mam to 9 KW zabezpieczenie za licznikowe B3x25A i przedlicznikowe B3x20A wszystko podłączone w skrzynce przyłączeniowej na zewnątrz budynku. Wymianę instalacji zacznę za bezpiecznikiem przedlicznikowym w stronę rozdzielni głównej(wiadomo z tego miejsca mogę już działać) gdzie kable będą się rozchodziły do garażu i do domu(poniższy schemat instalacji zamieszczam w linku) i dlatego zaczynają się moje pytania:

1. Jaki kabel od bezpiecznika do rozdzielni głównej do różnicówek na garaż i dom o średnicy YDY 4x4mm2
2. Czy na garaż zastosować różnicówkę B3x20A 30mA
3. Na dom różnicówkę B1x20A gniazda i B1x10A oświetlenie wszystkie róz.30mA
4. Czy listwa N w rozdzielni może być przyłączona za różnicówką i listwa PE w rozdzielni oddzielnie do uziomu
5. Oczywiście kable do gniazdek 2x2,5 mm2 i na oświetlenie 2x1,5mm2 + Lgy 2,5 jako PE


Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1528852.html


Temat: Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym
- zaciskarki profesionalnej nie posiadam, posiadam normalna tania zaciskarke do przewodów o sred 2,5mm2
-"Rozdzielnica wykonana (zaprojektowana) nieprawidłowo" proszę co informacje co mam zmienic
-Aparaty (rcd) dobrane nieprawidłowo- zresztą, brak dokładnego typu --
garaż P304 20A 30mA Legrand dom gniazda P312 B20A 30mA Legrand dom os P312 B10A 30mA Legrand
czy w garazu mam zastosowac P304 C20A 30mA na dom gniazda zaś większe P312 B25A 30mA oświetlenie bez zmian
- Brak typu sieci -- sien TT uziemienie przypuszczam ze 30 Ohm
- nie podane przekroje przewodów- zły dobór przewodów (które podałeś) -- od głownej szafy do rozdzielni przewody DY 4x4mm2 za róznicówka 3 fazowa do garazu YDYp4x4mm2
do listwy głownej N kabel DY4mm2 z róznicowek domowych oswietlenie DY1,5mm2 gniazda DY2,5mm2
-przekrój przewodu uziemiającego zbyt mały --od listwy PE DY 6mm2 połaczony z bednarka sruba bednarka połączona z uziomem miedziowanym (spikla)3 metry firmy Galmar
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1528852.html


Temat: Podłączenie silnika 3 faz do instalacji 5 przewodowej
Ok, dzięki.

Wykonując instalację poprosiłem o zamontowanie drugiej skrzyni bezpiecznikowej - tak na przyszłość. Podobnie, robiąc wylewkę wrzuciłem w nią kabel 5x4mm2 z tej rozdzielnicy do kuchni. Teraz wyposażając stopniowo dom okazuje się że kabel sie przyda i druga rozdzielnica też. Z racji tego, że w pierwszej nie ma miejsca (2x12 modułów) postanowiłem w drugiej zamontować wyłączniki nadprądowe do piekarnika, zmywarki i lodówki.
Tylko muszę zamontować Różnicówkę. Jaka ona musi być na takie odciążenie? Taka sama jak tan na dom, czy inna? Na dom mam 30mA 40A. Niestety nie ma możliwości powrotu z pierszej skrzynki z różnicówki do drugiej. Tak by wszystko załatwić tą główną różnicówką. Poprostu te dwie skrzynie są niezależne i ich obwody wyjściowe są niezależne.

Będzie to miało swoje zalety - wyjeżdzając - wyłącze cały dom, a lodówka będzie sobie spokojnie dalej działać.

A swoją drogą to czy można mieć jedną różnicówkę, dla części obwodów i drugą dla pozostałych?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1427774.html


Temat: Czym sprawdzić zwarcie? Wywalanie bezpieczników
Wszystko jasne (chyba). Główne bezpieczniki mogą być gdzie indziej. Chyba że na którymś w tej skrzynce napisano "20" lub więcej. Ten większy bezpiecznik to prawdopodobnie różnicówka. Jeśli napisano na nim coś w rodzaju "40/0,03" to prawie na pewno, a jeśli po wciśnięciu przycisku wyłącza się to na pewno (jeśli się nie wyłącza to jest to zepsuta różnicówka).
Wadę takiego rozwiązania tj jednej różnicówki na dom już znasz -> zwarcie czy uszkodzenie izolacji gdziekolwiek wyłącza prąd w całym domu. W początkach stosowania różnicówek tak robiono (koszty...).
Żeby było weselej to raz na tydzień powinno się wciskać ten przycisk i wyłączać cały dom na chwilkę. Zwykle obok przycisku jest napisane "press weekly", "test weekly" czy coś podobnego...
Tu pomoże jedynie dodanie kilku różnicówek na tych obwodach gdzie to potrzebne (kuchnia, łazienka, piwnica, kotłownia...). No ale z tym to do elektryka. Koszt materiału 120-200 zł/szt.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1391504.html


Temat: moeller 20 A 40 A ??
Witam wszystkich tu obecnych.
mam pytanie odnosnie wylacznika roznicowopradowego.. a mianowicie nie wiem jaki mam zakupic... jaki amperaz i w gl... przedstawie gdzie ma byc zastosowana...
wiec zabezbieczenie glowne mam 63A przy liczniku 25A no i dom mam zrobiony w systemie TNC...ale nie chodzi tu o to...
mam dosyc spory garaz i zrobilem w nim nowa instalacje elektryczna w systemie TNC-S (5 zylowa) i nie wiem jaki ten wylacznik roznicowopradowy mam zastosowac.. oczywiscie instalacje w tym garazu jest 3 fazowa... sa 3 gniazda silowe... kilka gniazd 230v no i oswietlenie..
prosze o odpowiedzi... Dziekuje z gory...

Dodano po 3 [minuty]:

ps. mam juz wszystko przygotowane tylko nad ta roznicowka sie zastanawiam..
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1676073.html


Temat: skasowano z tematu o numerze 1630411 mod retrofood
Witam.
Własnie nie chce sie podpinać pod już istniejącą różnicówke ponieważ jak stanie sie coś na piętrze czyli u mnie to wywali cały dom czyli rodzicom też dlatego mam zamiar ze swoim przewodem podpiąć się przed główną różnicówką.
O przekrojach przewodów o doborze esek to już wiem.
Mam jeszcze pytanie czy ktoś z was montował licznik jednofazowy modułowy chce sobie taki założyć w swojej rozdzielnicy jako podlicznik.

Pozdrawiam.

Prosiłem o poprawę postu. Kolega zlekceważył i nadal pisze niepoprawnie. Pkt 15. Kosz. [retrofood]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1631279.html
 

Powered by WordPress dla [Kontakt ÂŤ SZNWiM w Olsztynie]. Design by Free WordPress Themes.